»Vsakdo mora imeti priliko, da udejstvi vse svoje telesne in duševne moči.«: Milko Brezigar in prvi slovenski program narodnega gospodarstva

Urednik: Božo Repe
Avtor: Milko Brezigar
Avtor spremne študije podrobno analizira in interpretira temeljno Brezigarjevo delo, ga ovrednoti in postavi v zgodovinski kontekst. Izpostavi ključne Brezigarjeve idejne usmeritve in koncepte njegove agrarne reforme in zadružništva. Pomemben doprinos študije je tudi » ovrednotenje« časa oziroma mednarodnih in domačih okoliščin, ki so spremljale nastanek prvega osnutka slovenskega narodnega gospodarstva. V tem delu avtor podrobno razloži okoliščine na mednarodnem in domačem parketu, ki so pripeljale do nastanka države SHS in nato združitve v Kraljevino SHS. V nadaljevanju predstavi delovanje narodne vlade in Brezigarjev program, kjer »je zaznaven liberalni pristop, a s socialno noto«.

Leto izida: 2023

Zbirka: Historia

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje