Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine
Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (UL FF) v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem vabi na Pogovor o glasbenem in plesnem jedru slovenske nesnovne kulturne dediščine, ki bo v petek, 27. septembra ob 15.00 v dvorani Upravne hiše Slovenskega etnografskega muzeja, na Metelkovi ulici 2 v Ljubljani.
Tik pred pričetkom celoletnega niza prireditev na UL FF, ki smo ga poimenovali Leto dediščine, leto navdiha in ki ga namenjamo kulturni dediščini, se bomo pogovorili o glasbenem in plesnem jedru nesnovne kulturne dediščine. Ob letnem koncertu članov in članic KUD Folk Slovenija, posvečenim vnosom v Register nesnovne kulturne dediščine, se bomo spraševali o tem, kako v Sloveniji skrbimo za glasbeni in plesni del nesnovne kulturne dediščine, kako razumemo glasbo in ples kot dediščino, ki jo s svojim delovanjem ohranjajo pri življenju pevci in pevke, glasbenice in glasbeniki, plesalci in plesalke ter lokalne skupnosti. Prav tako bomo premišljali prihodnost tradicije in prednosti ter omejitve evidentiranja in skrbi za nesnovno kulturno dediščino, kot izhaja iz trenutne varstvene zakonodaje in mednarodnih dokumentov.
Pogovarjali se bomo o glasbi in plesu, o preteklosti in prihodnosti, z vidika ved, ki preučujejo tradicionalno glasbo in ples, ter z vidika načinov evidentiranja in varovanja nesnovne kulturne dediščine. Na pogovoru bodo sodelovali Marino Kranjac, predsednik KUD Folk Slovenija, glasbenik in nosilec istrske tradicije; strokovnjakinja za plesno kulturo Rebeka Kunej z Glasbenonarodopisnega inštituta pri ZRC SAZU; izvajalka in skrbnica notranjske in slovenske glasbene tradicije Ljoba Jenče; etnomuzikolog Svanibor Pettan s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in članica Koordinatorja nesnovne kulturne dediščine ter kustodinja Slovenskega etnografskega muzeja, Nena Židov. Pogovor bo vodil etnolog Rajko Muršič z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo UL FF.
Vljudno vabljeni in vabljene!