Gostovanje dr. Dana Hicksa v okviru Leta dediščine FF

Predavanje Dana Hicksa v okviru Leta dediščine FF (foto: Ana Jenko Kovačič)

Predavanje Dana Hicksa v okviru Leta dediščine FF (foto: Ana Jenko Kovačič)

Med 20. in 22. januarjem 2025 je v okviru programa Leta dediščine FF na Filozofski fakulteti gostoval profesor sodobne arheologije z Univerze v Oxfordu Dan Hicks. Rdeča nit njegovega obiska je bila njegova knjiga Brutalni muzeji: Beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija, ki je v slovenskem prevodu izšla leta 2024 pri Založbi Univerze v Ljubljani in KUD AAC Zrakogled

Na prvem dogodku, pogovoru o knjigi Brutalni muzeji, ki je potekal v torek, 21. januarja 2025, v Slovenskem etnografskem muzeju, je avtor v pogovoru s prof. dr. Rajkom Muršičem (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo UL FF) spregovoril o nastajanju knjige, odzivih strokovne in laične javnosti nanjo ter nekaterih pomembnih temah, s katerimi se trenutno ukvarja. Predvsem je poudaril razumevanje restitucije kot normalnega in sestavnega dela zamišljanja sodobne vloge muzejev, pri čemer je izpostavil tudi premik antropologije kot vede v odnosu do dojemanja muzejev v 21. stoletju. V pogovoru sta sodelovala tudi pobudnica slovenske izdaje Lilijana Stepančič, ter urednik Jure Preglau.

Na večernem dogodku, predavanju cikla Leta dediščine FF z naslovom "Fallism", restitucija, dekolonizacija: vzpostavljanje povezav od spomenikov do muzejev / Fallism, Restitution, Decolonisation: joining the dots from monuments to museums to knowledge, je Dan Hicks že obravnavane teme predstavil z drugega, širšega zornega kota. Poseben poudarek je namenil kulturi spominjanja v okviru trajne zapuščine kolonializma in rasizma in ob predstavitvi primerov oziroma pobud za rušenje določenih spomenikov, kot sta spomenik v Bristolu, postavljen v spomin trgovcu s sužnji Edwardu Colstonu, ter spomenik imperialista Cecila Rhodesa v Oxfordu.

V sredo, 22. januarja 2025, je Dan Hicks obiskal tudi Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. 

Zadnje novice

Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce

Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce

Pomladna šola Iberoamerika

Taja Dagarin, Manca Toporišič Gašperšič, Teodora Komlenić, Jana Kulovic in Luka Markošek

Srečanje uredništev Jezika in slovstva, Slavistične revije in Slovanske knjižnice

Na sliki so od leve proti desni: Hotimir Tivadar, Nataša Pirih Svetina, Namita Subiotto, Andreja Žele, Jožica Jožef Beg, Mojca Smolej, Luka Horjak.